Tankowanie paliwem LNG ciągnika siodłowego SCANIA

W dniu 30 grudnia 2016 roku, na terenie zajezdni autobusowej przy ulicy Ostrobramskiej odbyło się pierwsze w Warszawie tankowanie ciągnika siodłowego, w pełni zasilanego skroplonym gazem ziemnym LNG.

Tankowanie pojazdów zasilanych paliwem LNG nie należy do prostych czynności. Temperatura saturacji skroplonego gazu ziemnego, którym zasilane są autobusy komunikacji miejskiej kształtuje się na poziomie -128°C. Aby doprowadzić do odpowiedniego schłodzenia zbiornika zamontowanego w ciągniku, tankowanie podejmowane było kilkukrotnie. Dodatkowo stacja tankowania posiada specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające jednoczesne podłączenie króćca odprowadzającego opary oraz zasilającego pojazd w paliwo. W efekcie zatankowano 316 kg paliwa. Łączna pojemność 2 zbiorników LNG w które wyposażony jest ciągnik wynosi 355 kg – taka ilość paliwa pozwala na pokonanie dystansu około 1100 km.

Scania, obok Iveco, jest drugim producentem ciągników siodłowych, testowanych przez polskich użytkowników, w których montowane są silniki zasilane skroplonym gazem ziemnym.

Poniżej fotografie ilustrujące ciągnik siodłowy SCANIA zasilany LNG.